• Altay

Ölümü Tatmış Tanrı Pan, Panik Atak ve Pan Flüt #psikomitoloji

Selamlar sevgili okurum. Psikomitoloji serimize hiç hız kesmeden devam ediyoruz. Çeşitli sayfalardan derlediğim bu yazımı keyifle okumanı umarak fazla uzatmadan konumuzu anlatmaya başlıyorum.Hermes’in oğlu olduğu görüşü yaygındır. Doğanın, çobanların koruyucusu olan bu tanrı, yarı keçi, yarı insan bedenindedir. Ayakları keçi ayakları yüzü insandır ama boynuzları da vardır. Annesi onu doğurur doğurmaz bu görüntüsü sebebiyle istemez ve dağlara terk eder onu.


Pan’ı büyütmek babası Hermes’e kalır bu yüzden. Olympos tanrılar dağına babası tarafından geri getirilen Pan’ı bakma görevi Perilere düşer. Pan zevke ve eğlenceye düşkündür ve bu sebeple hedonizmin simgesidir. Sadece zevke düşkünlüğü ile değil aynı zamanda antik çağda sanat eserlerinin eleştiri vazifesi de ona atfedilmiştir.

‘’Pan hakkında birçok efsane vardır bunlardan biri Syrinks adlı bir periye olan aşkıyla ilgili olandır. Hayatı boyunca peri kızlarının peşinde koşan Pan bir gün Frigya ormanlarında gezerken güzeller güzeli bir peri kızıyla karşılaşır ve tahmin olacağı üzere ona âşık olur.


Peri kızına kalbini açan Pan reddedilir ve Syrinks adındaki peri kızı ondan kaçmaya başlar. Pan durur mu hiç, o da peri kızının peşinden gider. Pan’dan kaçan Syrinks nehir kıyısına vardığında bakar ki, Pan hala arkasından gelmektedir. Syrinks peri kardeşlerine kendisini Pan’dan gizlemesi için yalvarır ve dileği gerçeğe dönüşür ve Syrinks nehir kıyısındaki sazlıklarda kamışa dönüştürülür. Pan bir bakar ortada Syrinks yok ama esen rüzgârlardan o kadar güzel melodiler yükselir ki, Pan dayanamaz, hayran olduğu bu muhteşem sesleri çıkaran sazlardan 7 tanesini keser, onları birleştirerek her daim yanında taşıyacağı ve figürlerde mutlaka gördüğümüz bir flüt yapar.


Bu efsaneden bizlere kalan, bugün Pan flüt ya da Syrinks flüt dediğimiz, dinlediğimizde bizi adeta büyüleyen flüttür.


Aynı zamanda Yunanca Syrinks(çekmek) fiilinden türetilen Syringe yani şırınga da dilimize hediye edilen başka bir kelime olmuştur geçen bunca zaman sonra. (Via/angelsdia.com)’’