• Altay

ADONİS VE GÜZELLİK ALGISI #PSİKOMİTOLOJİ

Merhaba sevgili okurum, uzuuuuuuun bir aranın ardından tekrardan birlikteyiz!


Nasılsın? Umarım her şey yolundadır...

(Biliyorum dolar çok yükseldi ama bunun konumuzla alakası yok.)


Sahi dolar demişken mağazaya göz attın mı? (Kur dalgalanmasından etkilenmiyoruz) ehe.dBaşlıktan da anlayacağın üzere psikomitoloji serimize devam ediyoruz. İlk kez okuyacak olanlar ‘’psikomitoloji ne ya?’’ diyebilir. Kısaca açıklayayım. Psikomitoloji, insanın ve insanlığın öykülerini yani mitleri insanın ruhsal çözümlenmesi yöntemi ile yorumlayan bir alandır. Örneğin mitolojide insanları aniden korkutan Pan’ın psikoloji literatürüne panik atak olarak girmesi gibi.


Bugün sizlere Adonis ve onun günümüze kadar nasıl ulaştığından bahsedeceğim. Eminim ki kendinden bir parça bulacaksın.


Kral Kinyras’ın Myrrha adında bir kızı varmış, bu kız kendi güzelliğiyle övünür, Aphrodite’e gereğince saygı göstermeyip, onun güzelliğiyle de alay edermiş. Bu yüzden Tanrıça Aphrodite ona bir ceza vermeyi düşünmüş. Zavallı Myrrha (Mirra) tanrıçanın lanetine uğrayarak babasına tutulmuş. Tanrıça kızın içine önüne geçilmez bir baba arzusu koymuş.


Dadısının yardımlarıyla 12 gün 12 gece boyunca (bazı kaynaklarda 40 gün olduğu belirtilir) babasıyla gizlice birlikte olan Myrrha, birlikteliğin son günü hamile kalır. Babası, 12.günün sonunda birlikte olduğu kişinin kızı olduğunu fark eder. Tanrılar tarafından cezalandırılmak istemeyen kral, bu günahı temizlemek için kızını öldürmeye karar verir. Mrryha, peşine düşen babasından korkarak tanrılara sığınır ve Tanrılar Mirra’ya acımışlar, onu Kıbrıs’tan Akdeniz’in ılık suları içinde bizim kıyılarımıza çıkarıp güzel kokulu MERSİN AĞACI’na dönüştürmüşler.On ay kadar sonra mersin ağacının kabuğu çatlamış, gövdesinden dünya güzeli bebek ADONİS doğmuş. Çocuğun güzelliğine dayanamayan Aphrodite bebeği (Adonis’i) bir sandığa saklamış “kimselere gösterme” diyerek Yeraltı Tanrıçası PERSEPHONE’ye vermiş, ama Persephone de vurulmuş Adonis’e, onu Aphrodite bir daha geri vermeye yanaşmamış.


Tanrıçalar arasındaki bu kavganın büyümesini engellemek amacıyla Zeus; Adonis’in, yılın 4 ayını Persephone, 4 ayını Afrodit, kalan 4 ayını ise dilediği yerde geçirmesine karar verir. Adonis, yer altına indiğinde Afrodit’le birlikte tüm canlılar yas tutar, sararıp yapraklarını dökerler ve kış başlar; yeryüzüne çıktığında ise bereketlenen toprakla birlikte doğa canlanır ve ilkbahar başlar.