Birinin Sizden Daha Fazla Hoşlanmasını Nasıl Sağlarsınız? (Benjamin Franklin Etkisi)

Birisi sizden daha fazla nasıl mı hoşlanır bunun cevabı o kişiden iyilik istemek. Evet bu kadar basit. Buradaki sır aslında birinden bir iyilik isterken çoğunlukla elde edeceğimiz esas avantaj, o yapılan iyilikten ziyade iyiliği yapan kişinin bize karşı beslediği duyguların olumlu yönde değişmesidir.


Sevmediğimiz birine iyilik yapmak, bilişsel tutarsızlığa yol açar. Bu uyumsuzluktan kaçınmak için o kişiyi sevme eğilimi gösteririz. Eğer bir insan sevdiği birine iyilik yapıyorsa iyiliğinin bir gerekçesi vardır. Bu nedenle bilişsel bir tutarsızlık söz konusu olmaz. Ancak eğer bu iyiliği hiçbir duygu beslemediği daha da fenası aslında sevmediği birine yaptıysa bu davranışına bir sebep bulması gerekir. Bulunabilecek en basit sebep ise o kişiyi aslında sevdiği olur.


Bu gerekçelendirme ihtiyacı o kadar iyi çalışan bir mekanizmadır ki birine karşı nazik tavırlar sergilememiz durumunda bile o kişiyi daha sempatik bulmaya başlarız.


Tüm bunlara ilave olarak söylemek gerekir ki bu fenomenin etkisi sadece sevmediğimiz insanlarla sınırlı değildir. Bir kişiyi sevdiğimiz durumda da harcadığımız çaba ve zaman bir bilişsel uyumsuzluğa yol açıyorsa Benjamin Franklin etkisi ortaya çıkar.


BENJAMİN FRANKLİN ETKİSİ NEREDEN GELMEKTEDİR?

Franklin otobiyografisinde siyasi rakiplerinin düşmanlığı ile nasıl mücadele ettiğini anlatmıştır. Otobiyografide yer alan konu ile ilgili örnek şöyledir: Franklin siyasi bir hasmının kütüphanesinde nadir bulunan bir kitap olduğunu duyar duymaz hemen bir mektup yazar ve bu nadide eseri birkaç günlüğüne ödünç istermiş. Kitabı iade ederken de yine bir mektup yazar ve kendisine yapılan iyilikten ötürü duyduğu minneti dile getirirmiş. Bu yöntem siyasi hasımlarının sempatisini kazanmasını sağlarmış. Yöntemi uyguladığı kişiler Franklin’e eskisine nazaran daha pozitif ve samimi davranırlarmış.


Franklin’in otobiyografisinde yer alan konu ile ilgili bölüm, bu psikolojik fenomenin Benjamin Franklin adı ile anılmasına neden olmuştur. Franklin konu ile ilgili tavsiyesinde ise “Birinin size bir iyilik yapması, yeni bir iyilik yapmak için daha hazır hale gelmesini sağlar.” demiştir.


BU ETKİDEN NASIL FAYDALANABİLİRİZ?

Öncelikle hatırlamanız gereken, yapılan iyiliğin kapsamının iyiliğin kendisinden daha geniş olduğudur. Birçok araştırma göstermiştir ki iyilik yaptığınız kişiye karşı eskisinden daha pozitif duygular hissetmeye başlarsınız.


Yardım istemekten çekinmeyin. Genellikle reddedilme ihtimalini abartırız. Çünkü birinden yardım istediğimizde biz istediğimiz yardımın neden olacağı bedel üzerinde yoğunlaşırken, yardım istediğimiz kişi reddetmenin sosyal maliyetine odaklanır. Bu nedenle yardım taleplerine hayır demek güçtür.


Birisinden bir iyilik istediğinizde, reddetmesini önlemek için karşılık verme ilkesinden yararlanabilirsiniz. Eğer birinden bir konuda yardım istemeden önce ona küçük bir iyilik yaparsanız, o kişinin hayır deme ihtimalini azaltırsınız. Ancak karşılıklılık ilkesinin çalışması için bu ikisi arasında geçen sürenin kısa olması gerekir.


Benzer şekilde birinden bir iyilik istedikten sonra o kişiye küçük bir iyilik yaparak karşılık vermek, daha sonra ki yardım taleplerinize olumlu yanıt alma ihtimalinizi güçlendirir. Bu yüzden eğer büyük bir iyiliğe ihtiyacınız varsa küçük iyilikler isteyerek ve karşılığını vererek ilerlemeniz daha iyi sonuç verecektir.


Sonuç olarak Benjamin Franklin etkisi , özellikle daha önce o kişiden hoşlanmamışsanız veya ona karşı tarafsız kalmışsanız, o kişiye bir iyilik yaptıktan sonra onu daha çok sevmenize neden olan bilişsel bir önyargıdır. Artık yapılması gereken sırrı biliyorsunuz bundan sonrası sizde 😊


KAYNAKÇA

http://www.olaganustukanitlar.com/benjamin-franklin-etkisi-nedir-birinin-sizden-daha-fazla-hoslanmasini-nasil-saglarsiniz/

https://effectiviology.com/benjamin-franklin-effect/


249 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör