• Altay

Her İnsan ''Dionysos'tur''


Uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar sevgili Freud’un Dükkânı okuyucum. Çok uzatmadan seni bu harika konu ile baş başa bırakıyorum.Başlıktan da anlaşıldığı üzere bugün ‘’Şarap Tanrısı Dionysos’’ üzerine konuşacağız. Dionysos’un doğumu ve sonrası yaşadığı sorunlardan, kıskanç Hera’dan bahsedeceğiz.


Mitolojiye aşina olanlar mutlaka biliyordur fakat tekrar etmekte fayda var. Zeus yani namı değer Çapkın Zeus 12 Yunan tanrısından en kuvvetli olanıdır ve Dionysos, Zeus’un Thebai prensesi Semele ile birlikteliği sonucu olan oğludur. Olympos'a en son kabul edilmiş ve annesi bir ölümlü olan yegâne Olympos'lu tanrıdır. Roma mitolojisinde ‘’Bacchus’’ olarak bilinir. Yunan mitolojisinde şarap, bağcılık, haz, cümbüş ve coşkunluk tanrısıdır. Şarabın sadece sarhoş ediciliğini değil, sosyal ve faydalı etkilerini de temsil eder. Medeniyetin destekçisi ve barış aşığıdır.


Semele, Zeus´un âşık olduğu kadınların en talihsiz olanıdır. Talihsiz olmasının sebebi ise Zeus´un belalı karısı kıskanç Hera´dır ve bu kaçamak ilişkiyi öğrenince kıskançlıktan deliye döner. (Tanrıça bile olsan kıskanıyorsun tabi :D). Semele’den intikam almak isteyen Hera, kendisini tanımayan Semele’ye kimliğini açıklamadan yaklaşır ve onun dadısı kılığına girer ve ona der ki: Sen koynuna girenin Zeus olduğundan emin misin? Nice düzenbaz erkekler göz koydukları masum genç kızları tanrı adını kullanarak kandırıyorlar. Eğer karnındaki bebek Zeus´un ise kanıtlasın göstersin şimşeklerini. Git ve Zeus´a seni gök tanrısı olarak görmek istiyorum diye söyle, der .


Semele bunun üzerine bu isteğini Zeus´a söyler. Zeus, önce çok şaşırır ve bu isteğine karşı gelir. Ancak Semele her isteğini yerine getireceğine dair Zeus´un ettiği yemini ona hatırlatınca Zeus bu isteğe daha fazla karşı koyamaz. Bunun üzerine Zeus yıldırım ve şimşekleriyle görünür ve Zeus´un yakıcı ısısı ölümlü Semele´nin acı sonu olur. Zeus bu sırada mucizevi olarak orada biten sık yapraklı bir sarmaşığın yanmaktan koruduğu Dionysos'u kurtarır ve anne karnındaymış gibi besler doğuma hazırlar.


Doğumundan sonra Dionysos, Kıskanç Hera’nın gazabına uğrar. Kuretalar’a (Roma'da Ana tanrıça Rhea'nın rahipleri.) rüşvet vererek çocuk Dionysos’a eğlenmesi için oyuncaklar verilir. Akıllıca yapılmış bir ayna çocuğu çalılığın içine çeker. Hera’nın emri üzerine Titanlar onu kaçırarak parçalara böler ve bir kazanda pişirirler. Ancak Rhea torununa acır ve Athena’nın (zekâ, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası.) yardımını alarak Dionysos’u kurtarır. Bu kurtuluşun ardından parçaları birleştirilen Dionysos yeniden doğar. Ve zaten ismi ‘’iki kere doğan’’ anlamına gelir.


Çocuk Dionysos’u Hera’dan saklamak için onu kız kılığında giy