Kendi Sesimizi Kayıttan Dinlediğimizde Neden Yabancılaşırız?

Herkese Merhaba, bugün sizler için "herhangi bir kayıttan ses tonumuzu dinlediğimiz taktirde neden yabancılaşırız?" bunu kaleme aldım.

Bildiğiniz üzere "ses dalgaları" bir ses kaynağından çıkan titreşimlerin kulağımız tarafından algılanıp sonrasında kulak zarımıza ulaşması süreciyle oluşur. Havada yayılan bu titreşimler ses kaynağının türüne göre değişiklik gösterir. Yani değişik titreşim sayılardan oluşur. Bundan ötürü her kişinin ses tınısı farklıdır.


Konuşmaya başladığımız ilk günden bu yana duyduğumuz kendi ses tonumuz iki yol ile kulağımıza ve kulak zarımıza ulaşır. Biri havada oluşturduğumuz titreşimler, diğeri de konuştuğumuz esnadaki ses tellerimizin ve çenemizin titreşimidir. Hatta bu titreşimleri konuşurken ellerinizi yanaklarınıza koyarsanız hissedebilirsiniz.


Kaynak olarak oluşturduğumuz ses dalgaları, östaki borusunun vasıtasıyla iç kulağımıza basınç yapar. Dolayısıyla konuştuğumuz anda hem sesin kaynağı olarak hem de alıcı olarak görev yapmış oluruz. Sesimizi havadaki titreşimler ile algılarken aynı anda da içerden oluşan basınçla katı ve sıvı ortamlardaki ses dalgası olarak da algılarız. Bu sayede konuşurken duyduğumuz ses diğer insanların duyduğu ses tınısının dışında çok çeşitli bir ortam ile bize ulaşan sestir.


Ancak sesimizi kayıt ederek dinlediğimizde sadece havadaki titreşimlerden algıladığımız ses dalgalarını duyarız. Sesimizin gerçek tınısı yıllardır konuşurken duyduğumuz değil kayıttan dinlediğimiz sestir. Ve bu duruma uzun süre alışmakta güçlük çekeriz.


Kaynak: www.bilimgenc.tubitak.gov.tr


Yeni yazıda buluşmak dileğiyle. Sevgiler. Sağlıklı günler!

94 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör