• Altay

KUSUR, GÜZELLİK MİDİR? WABİ-SABİ FELSEFESİ

Günümüzde birey olarak birçok etkenden etkileniyoruz. Yoğun çalışma saatleri, gelecek telaşı, yazın tatile gitme planları, çocuğu hangi okula yazdırsak… Bu ve benzeri durum / düşünceler yaşamımızı hem mental hem de fiziksel açıdan sağlıklı yürütmek konusunda bizi bir hayli yoruyor.


Onlarca koşuşturmacanın üzerine bir de bizler kendimize yükleniyoruz. Kendimizde kusur buluyor ya da kusurlu görüyoruz. Hayatla kavga ederek daha fazla geri çekiliyoruz. Bir çoğumuz bunu yaptığının farkında dahi olamıyor. Ama gelin birlikte bu ‘’kusur’’ olgusunda bir yolculuğa çıkalım ve kusurları kucaklamayı öğrenelim.


Wabi-Sabi, Japon estetiğinde geçiş ve kusurun kabulü üzerine odaklanmış bir dünya görüşüdür. Budistlere özgü özgüven, ızdırap ve boşluk/anlamsızlık olmak üzere varoluşun üç işareti öğretisinden türetilmiş bir kavram olup bazen kusurlu, kalıcı ve eksik bir güzellik olarak tanımlanır. Kusurlu güzelliğin daha estetik olduğunu savunan ve gösterişsiz, daha basit bir yaşam tarzını benimseyen Wabi-Sabi 1500’lü yıllarda ortaya çıkmıştır.


Kökeni Çin’de Zen Budizmi’ne dayanan, daha sonra meşhur çay törenleriyle bağlantılı olarak bir Japon hareketine dönüşen Wabi-Sabi terimini, zengin tarihi ve kelimelerin anlamlarının yüzyıllar içerisinde değişmesi sebebiyle tam olarak Türkçeleştirmek zor olsa da Wabi’yi “rustik basitlik” veya “sade şıklık” olarak, Sabi’yi ise “kusurlardan keyif almak” şeklinde tanımlayabiliriz. Antik Japon Krallığı’nda “kusur”, aydınlanmanın kilit adımlarından biri olarak benimsenir. Bu sebeple Wabi–Sabi “kusursuz güzellik” kavramını benimser. Mükemmeli ve yeni olanı savunan Batı kültürünün aksine, “zamanın akışı”, yaş alma gibi doğanın işleyişiyle ortaya çıkan kavramlar Wabi–Sabi’de teşvik edilir.Hayatlarımızın hızla akıp gittiği bu günlerde, birçoğumuzun kaygısı her şeyi en mükemmel şekilde yapmak. Bu mükemmeliyetçilik iş hayatımızdan özel hayatımıza kadar oldukça büyük bir alanı kapsıyor ve mükemmeliyetçi olmanın kendine has zorlukları bulunuyor: Her şeyin en güzeline sahip olmak ya da en kusursuzunu üretmek, insanda büyük bir kaygı yaratabilir ve bu kaygı çoğunlukla size endişe olarak geri döner. Endişe de depresyona giden yolu açar. "Wabi-Sabi nedir?" diye düşündüğünüzde bile farkındalığın içine girmek için ilk adımı atmış olursunuz. Çünkü Wabi-Sabi felsefesinin temelinde kabullenmek yer alır. Bu kabullenme sayesinde artık hayatı akışına göre yaşamaya başlayabilirsiniz.


Wabi-Sabi Felsefesini Hayatımıza Nasıl Katabiliriz?


Wabi-Sabi felsefesi ile kusurların kabul edilmesi ve kişinin kendisiyle barışması için paraya veya büyük başarılara ihtiyaç bulunmadığının anlaşılması iyi bir başlangıç olacaktır. Önemli olan sessiz güzelliğin takdir edilmesidir. Wabi-Sabi, her şeyi olduğu gibi kabul etmeyi ve enerjiyi değiştirmek yerine takdir etmeye yöneltmeyi öneriyor. Zen felsefesi, Wabi-Sabi’ye ulaşmak için yedi aşama öngörmüş:


  • Kanso - basitlik

  • Fukinsei - asimetri veya düzensizlik

  • Shibumi - sade güzellik

  • Shizen - bahanesiz doğallık

  • Yugen - ince lütuf

  • Datsuzoku - bağımsızlık

  • Seijaku – huzur


İlişkilerimizde Wabi-Sabi Felsefesi


Wabi-Sabi felsefesi, insanları olduğu gibi kabullenmenin ve her ilişkinin ölümlü olduğunu bilmenin önemi üzerinde duruluyor. Kişilerin hatalarını düzeltmek yerine onları kabul etmek, kişileri bir proje gibi görmekten uzak bir ilişki kurmamızı sağlar ve böylelikle enerjimizi duygusal iletişime çevirecek daha çok zaman kazanmış oluruz. Tıpkı ilişkiler gibi insanın dış görünüşü de yıllara meydan okuyamıyor. Bu durumu da olduğu gibi kabul etmek Wabi-Sabi açısından çok önemlidir.


Başarısızlıklarınızın size bir şeyleri nasıl yapmayacağınızı öğretmek için orada olduğunu, hatalarınızın size affetmenin önemini öğretmek için orada olduğunu ve kırışıklıklarınızın size bunlara neden olan kahkahalarınızı hatırlatmak için orada olduğunu düşünün.


Mükemmellik yoktur çünkü kusurluluk hayatın doğal hâlidir.


İşte Senin İçin Bir Şarkı:

London Grammar – High Life


Her zaman olduğu gibi.


Tekrar görüşene dek.


Kendine iyi bak.


İyi ki varsın!


Sevgiler.


Altay.
Kaynakça:

CEOtudent

TemizSözlük

167 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör