• Altay

Kusurlarınla Güzelsin! Japon Sanatı.Kusurların Mükemmelliğini Ortaya Çıkarma Sanatı: Kintsugi ve Kintsukuroi

Merhaba sevgili okurum bugün nasılsın?


Umarım hayatın isteğin yönde bir eğilim gösteriyordur.


Dur tahmin kendine kötümser yaklaşıyor ve kusurlu olduğunu düşünüyorsun.


Hatta belki de daha da ileri gidip bu dünyada var oluşunu bir fazlalık olarak görüyorsun.


Bunu sana düşündüren nedir peki?


Çok mu sorun yaşıyorsun? Veya sevdiğin bir insan kalbini mi kırdı? Hayır hayır kesin bir hata yaptın ve sürekli bu hatayı düşünüyorsun.


Sana o klişe hale gelmiş ‘her şey geçer’ laflarını söyleyip teselli etmek için başlamadım bu yazıma.


Daha güzel bir şeyden yani eskisinden daha değerli olduğunu göstermek için buradayım.


Birçoğumuz Japonların mutluluk anlamında önemli bir yol aldığını ve bunu bir sanat haline getirdiğini biliyoruz.


Şimdi ben sana kusurların mükemmelliğinden bahsedeceğim.


Şimdi sıkı dur lütfen başlıyoruz :D

Ama önce biraz teorik bilgi…
Kintsugi , kırılan nesneyi eskisinden daha güzel ve değerli hale getirmek amacı taşıyan japon sanatıdır. Kırılmanın aslında bir bozulma veya yok olma değil, yeni bir varoluş biçimi olduğuna işaret eder.


Peki, sizce kırılan her şeyi eskisinden daha iyi duruma getirmek mümkün müdür?


Elbette mümkündür yahu.


Japonlar, 600 yıl önce bu durumu sanata dönüştürmüş: Kintsugi(Altınla birleştirme) ve Kintsukuroi(Altınla tamir etme).


Japonca’da Kin: Altın, Tsugi: Birleştirmek, Tsukuroi ise tamir etmek anlamına geliyor. Japonlar, kırılmış eşyaların parçalarını altın, gümüş ve platin boyalar kullanarak birleştiriyor ve o eşya eskisinden daha çekici ve daha değerli bir hale geliyor. Japonlar, bu sanata çok değer veriyor. Özel kintsukuroi setleri satıyorlar ve bu onarılan eşyalar, genelde kırılan eşyalardan daha pahalı oluyor. Bu sanatla, kırık ya da kusurlu eşyaların da güzel olabileceği gösteriliyor ve bunları satın alan insanlar, diğerlerinde olmayan özel bir şeye sahip olmuş oluyor.
Hepimiz birçok eşyamızı istemeden kırabiliyoruz ve bunu çöpe atmayı tercih ediyoruz. Onu tamir etmeyi dahi aklımızdan geçirmiyoruz peki bu ne kadar doğru?


Elbette amacım sizlere eşyalarınızı onarın atmayın gibi öğütler vermek değil. Onarıp kullanırsanız bu daha iyi olur tabi ki ama benim konum sensin sevgili okurum :D


“Hata yapmadım. Sadece işe yaramayan 10.000 farklı şey buldum.”

~Thomas A. Edison

Birçok kez kalbin kırıldı bu hayatta değil mi? Talihsizlikler yaşadın, hatalar yaptın ve her şeyin olduğu gibi bunlarında bir sonucu oldu. Kabuğuna çekilmeyi tercih ettin, kendiniz olumsuz duygular ile boğdun. Peki buna değdi mi?


Tabi ki değmedi. Sana ne katabilir ki olumsuzluk. Olduğun yerde saydın sadece ve hâlâ kötü hissediyorsun.


Kendini hapsetmek, kusurlarını düşünmek yerine bunları güzel düşüncelerle onarabilirsen, daha olgun ve daha değerli bir insan olursun.


Bu bana ne katacak diyebilirsin ve hatta diyeceksin. Ama düşüncelerin gücüne inanmalısın. Çünkü düşüncelerin duygularını, duyguların ise seni yönetir.Karanlıkta neden bırakasın ki ruhunu değil mi?


Görüntünü mü beğenmiyorsun, sen böyle güzelsin. Birisinin seni üzmesine mi izin verdin? Boş ver yahu onun sende bıraktığı izi altınlarla doldur. (hazır altın yükselişteyken :D)


Hata yaptın diye değersiz birisi olmadın aksine daha mükemmel olmak için fırsat yakaladın. 10 TL’lik bardağını onarıp artık 100 TL ederine getirebilirsin.


Mükemmel olmak zorunda değiliz. Kendimizi böyle kabul etmeliyiz. Sıfırdan kırıksız, çatlaksız, hasarsız bir ruha sahip olmak zorunda değiliz. Bizi biz yapan yaşadıklarımızdır. Olumlu ya da olumsuz her şey karakterimize, hayata bakış açımıza katkıda bulunur.


Başarılı insanların birçoğu zorluklar içerisinden çıkıp büyük başarılara imza atmıştır ve bu kişiler, genellikle başarısız oldukları anlara, kalplerini kıran insanlara teşekkür ederler. Onlar sayesinde, kendilerini doğru tamir etmeyi öğrenebilmiş, gerçek değerlerini benliklerinde hissedebilmişlerdir. Bunun anlamı, “Başarılı olmak için mutlaka başımıza kötü bir şey gelmeli” demek değildir, ancak başımıza gelen kötü şeylerle de, kırık parçalarımızla da mükemmel olabilir, yola devam edebiliriz.


Bu seni hayatın ve hayat seçimlerden ibarettir. Peki sen neyi seçeceksin, kırık parçalarınla kendini biraz daha kaybetmeye devam mı edeceksin yoksa kusurlarına altın değerler katarak hayata devam mı edeceksin?


Hangisini seçersen seç sen hep değerlisin bunu unutma olur mu.


Şuan oturuyorsan lütfen kalk yerinden. Aklında ki kötü düşüncelerin seni yönetmesine izin verme. Gülümsemeyi ve gülümsetmeyi dene. Sen üzgün veya mutlu bile olsan 1 dakika hep 60 saniyedir.


Ve son olarak; bugün hayatının geriye kalan ilk günü, kendin için ne yapacaksın?


Ve her zaman olduğu gibi.


Tekrar görüşene dek.


İyi ki varsın.


Sevgiler…


“Başarı son değildir; başarısızlık da ölümcül değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektir.”

~Winston Churchill

Kaynaklar:

lifegate.com/kintsugi

kigem.com/japon-sanati-kintsugi.html

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör