Mary Ann Bevan'ın Trajik Hikayesi

Herkese Merhaba, bugünkü yazımda "Dünyanın En Çirkin Kadını" olarak adlandırılan Mary'nin trajik hayat hikayesine yakından bakacağız.

Mary, 20 Aralık 1874'te Londra'nın doğu ucunda büyük bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğundan diğer kardeşlerinden farklı değildi...


1894 yılında Thomas Bevan isimli bir çiftçi ile evlendi. Evlendikten sonra 1903 yılında ise hemşire oldu. Mutlu evliliğinden iki erkek iki kız çocuğu oldu. Ne yazik ki eşi Thomas 1914 yılında aniden öldü. Mary az miktardaki geliriyle dört çocuğuna tek başına bakmak zorunda kaldı.


Kocasını kaybettikten kısa bir süre sonra hipofiz bezlerinde büyüme hormonlarının aşırı üretimiyle kendini gösteren bir hastalık olan "akromegali" belirtileri göstermeye başladı. O yıllarda tıp gelişmemiş olduğundan durumunu tedavi etmenin veya kontrol altına almanın hiçbir yolu yoktu.

Bu hastalık sebebiyle Mary'nin elleri ve ayakları orantısız bir şekilde büyüdü, alnı ve çenesi dışa doğru fırladı ve burnu gözle görülür biçimde büyüdü. Değişen dış görünüşü sebebiyle işine devam edemedi ve başka bir iş de bulamadı. Geçimini sağlamak için tuhaf işlere başvurdu. Sonrasında çeşitli gösterilerde ve sirklerde dış görüntüsü sebebiyle ilgi çekeceği için performans yapmaya zorlandı. Çocuklarına bakabilmek için bu teklifi kabul etti. Sirkler ve Panayırlarda boy gösterdi. Fotoğrafları çekildi, kartpostalların üzerine basıldı ve alay konusu oldu.


Ziyaretçiler Mary'nin tuhaf görüntüsü bakmak için belli bir ücret ödemeye başladı. Ancak o geçimi için bu aşağılayıcı muameleye katlanmak zorundaydı. Yıllar geçtikçe kalabalıklar çekmeye devam etti ve Mary 26 Aralık 1933'te 59 yaşında yaşamını yitirdi. Mezarı Londra'daki "Brockley & Ladywell" mezarlığındadır.


Kaynak: www.allthatsinteresting.com - www.wikipedia.org


Yeni yazıda buluşmak dileğiyle. Sevgiler. Sağlıklı günler!

109 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör