• Altay

Narkissos Ve Narsizm

Selamlar sevgili okuyucum bugün nasılsın? Pandemi nedeniyle stresli günler yaşıyoruz, evlerden çıkamıyoruz. Bu seni yoruyor farkındayım. Ama merak etme Freud’un Dükkânı seninle! Günün yorgunluğunu atarken aynı zamanda bilgilenmek için bu sayfaya geldiğin için müteşekkirim!
Hadi Altay uzatma dediğini duyar gibiyim o yüzden seni hiç bekletmeden (daha doğrusu sen sayfayı kapatmadan) konumuza geçelim.


Başlıktan da anlayacağın üzere Narsizm nedir? ve bu nereden gelmiştir? Bunu konuşacağız.


Hepimizin çevresinden aşinadır bu kişilik bozukluğuna çünkü günümüzde çok popüler bir ‘davranış’ biçimi :) Narsistlik veya Narsizm genel olarak tanımlamak gerekirse kişinin kendi mükemmel, üstün ve ayrıcaklık bir insan olarak görmesidir.

Her kendini beğenen Narsist’tir demek değildir elbette bu. Burada konu hastalık seviyesinde. Yani bu bozukluğa sahip kişiler başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişiler olarak biliniyor.


Başkalarının yaşattıklarına ve yaşadıklarına duyarsız kalan, sürekli olarak kendini ön plana çıkarmak isteyen kişiler narsistik olarak adlandırılıyor. Bu kişiler genellikle kendilerini başkalarının yerine koymaz ve başkalarını anlamayı denemez.Bir insanın 'narsist' olarak değerlendirilmesi için bu dokuz kriterin en az beşini taşıması gerekiyor:


· Büyüklenir: Başarılarını ve yeteneklerini abartır.

· Sınırsız başarı, güç, zeka, güzellik ya da yüce bir sevgi düşlemleriyle uğraşır.

· Özel ve eşi bulunmaz biri olduğuna inanır.

· Çok beğenilmek ister.

· Hak ettiği duygusu içindedir.

· Kendi çıkarı için başkalarını kullanır.

· Empati yapamaz.

· Başkalarını kıskanır.

· Başkalarına saygısız davranır, kendini beğenmiş tavırlar sergiler. (kaynak, bbc)