Tarihin En Güzel İntiharı"Evelyn McHale"

Herkese Merhaba, bugünkü yazımda benim oldukça dikkatimi çeken ve sizin de çekeceğini düşündüğüm bir intihar olayını anlatmak istiyorum.

Evelyn, 20 Eylül 1923 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde doğmuş. 8 çocuklu bir ailenin 6. çocuğuymuş. 7 yaşına geldiğinde babasının işleri sebebiyle Washington'a taşınmışlar. Evelyn huzursuz bir aile ortamında büyümüş. Annesi ve babası her zaman kavga eder Evelyn de annesini teselli ederek arabulucu olmaya çalışırmış. Ancak aile içindeki bu durum yaşamını ve psikolojisini kötü şekilde etkilemekteymiş.


Babasının şiddetine dayanamayan annesi Helen, bir gün gizlice evi terk etmiş ve bir daha asla geri dönmemiş. Babası Vincent, Evelyn ve 7 kardeşine tek başına bakmak zorunda kalmış. Evelyn, kardeşleri ve babası yine iş sebebiyle bu kez de New York'a taşınmışlar. Babası banka müfettişi olan Evelyn, lise sonrası "kadın ordusu" birliklerine katılmış. Bir süre orduda görev yaptıktan sonra ise bir finans şirketinde çalışmaya başlamış. O sıralarda Barry isimli bir hava kuvvetleri çalışanıyla tanışmış ve kısa sürede nişanlanmış.


Artık eşi olan Barry ile farklı bölgelerde yaşadıkları için Evelyn onu ziyaret etmeye karar vermiş. 27 nisan 1947 günü, Barry'i Pensilvanya'daki bir kolejde ziyaret etmek için 4 günlük seyahate çıkmıştır. Seyahatin son günü Barry, Evelyn'e bir inci kolye hediye etmiş. Evelyn ise kolyeyi çok beğendiğini ve hayatı boyunca hiç çıkartmayacağını söylemiş. Seyahatin son gününde ise Barry eşi Evelyn'i öpmüş ve trene bindirip yolcu etmiş.


Evelyn, Manhattan'a gelince "Governor Clinton" Hotel'de bir oda tutmuş ve odasına çıkıp son notunu yazmaya başlamıştır. Yazdığı notu, birkaç dolar parasını, makyaj malzemelerini ve bazı aile fotoğraflarını çantasına koymuş. Saat 10:30'da otelden çıkmış. Dönemin en yüksek binası olan Empire State'in ziyaretçiler için olan 86. katına çıkmış. Paltonusunu ve cüzdanını korkuluklara nizami bir şekilde koymuş. Nişanlısının hediyesi olan inci kolyeyi ise avucunun içine almış ondan güç alıyormuşçasına sıkıca tutmuş. Ve saatler 10:40'ı gösterdiğinde kendisini 86. kattan yani 250 metre yükseklikten aşağı usulca bırakmış. Evelyn, Birleşmiş Milletler Meclisi'ne ait olan Cadillac otomobilin üstüne büyük bir gürültüyle düşmüş ve oracıkta can vermiş. (1 Mayıs 1947)


Üzerine düştüğü aracın tavanı çökerken Evelyn, görselde de görmüş olduğunuz üzere huzurlu bir uykudaymışçasına tüm güzelliğiyle ve elinde sıkıca tuttuğu kolyesiyle yatıyormuş. Dört dakika sonra ise oradan geçen ve fotoğrafçılık öğrencisi olan Robert C. Wile, cesedi yazının başına eklediğim fotoğraf ile ölümsüzleştirmiş.


Evelyn, otel odasında kaleme aldığı notta ise şunları yazmış: "Ailemin ya da dışarıdan hiç kimsenin, hiçbir parçamı görmesini istemiyorum. Size ve aileme yalvarıyorum lütfen bedenimi yakarak yok edin, benim için anma töreni düzenlemeyin. Nişanlım haziran ayında evlenme teklifi etti. Ben kimse için iyi bir eş olabileceğimi düşünmüyorum. O bensiz çok daha iyi olacak. Babama da söyleyin annem ile çok ortak yönümüz var."


Ondan geriye şans eseri çekilmiş olan ve "Tüm Zamanların En Güzel İntiharı" olarak adlandırılan cesedinin fotoğrafı kaldı. İntiharının sebebi kesin olarak bilinmiyor ancak "iyi bir eş ve anne" olamayacağından korktuğu için intihar ettiği söyleniyor.


Ülkemizde ise 18 Haziran 2021 tarihinde Ünlü Sanatçı Hadise, her bitişin ardından ayağa kalkan ve yoluna devam eden bir kadını anlatan "Hay Hay" isimli şarkısının video klibinde, Evelyn'in intiharını kamera önüne taşıdı ve canlandırdı. Ayrıca sanatçı yaptığı açıklamada "Bu klip Evelyn Francis McHale ve hayatı mücadele ile geçen tüm kadınlara... Herkes kendi hikayesini yazmaya, acısıyla, mutluluğuyla yaşamaya devam etmekten asla vazgeçmesin... Kim bilir belki de en güzel intihar etme şekli aşık olmaktır." ifadelerini kullanmıştır.


Kaynak: www.allthatsinteresting.com


Yeni yazıda buluşmak dileğiyle. Sevgiler. Sağlıklı günler!290 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör