Yapmadan Yapmak: WU WEİ

"WU WEİ" Çincede "hiçbir şey yapmamak" anlamına gelmektedir. Eylemsiz bir hareket hali olarak da çeşitli kaynaklarda tanımlanmaktadır.



"WU WEİ" kaderci, umursamaz ve tembel bir yaşamı özendirme, kabul ettirme olarak algılanıyor. Ancak bu felsefe; hayatın doğal akışına karşı duyulan güveni ve teslimiyeti anlatmaktadır. Yani kısaca "hiçbir şey yapmayın" demez; "yapmadan yapın" der.


Daha anlaşılır biçimde anlatacak olursak; eylemlerimizi doğal hayatın, yaşamın, sürecin akışına göre şekillendirmeliyiz. Bu felsefede hayatın getirilerine uyum sağlamak, oldurmaya çalışmaktan öte akışa güvenmek başlıca dile getirilen düşüncedir.


"Su" ile tasvir edilen "WU WEİ" dalgalara karşı yüzmektense denizin akışı ile beraber akmak olarak da anlatılır. "Su" ile tasvir edilmesinin sebebiyse şudur: su yapısı gereği doğada zorlanmadan ilerler ve her zorluğun üstesinden gelir. Hatta önüne çıkan sert maddeleri dahi (taş, kaya...) zorlanmadan aşar.


Bu felsefe insanın içsel huzurunu sağlaması ve daim kılması adına en işlevsel felsefelerden biridir. Kendimizi, enerjimizi özgür bıraktığımız andan itibaren özümüz ile dünya arasındaki eşsiz uyumu deneyimleriz.


Son olarak bu konu kapsamında oldukça hoşuma giden bir metni alıntılayarak yazımı sonlandırmak istiyorum.


"Dünyayı ele geçirmek ve şekillendirmeye çalışmak... Ben bilirim bunun imkansızlığını. Çünkü kutsaldır dünya. Ele avuca gelmez. El atan zarar verir ona. Elde tutmak isteyen kaybediverir. Kimi zaman önden, bazen arkadan gider. Kimi zaman boğulur sıcaktan, donuverir soğuktan. Kimi güçlü, kimi zayıf. Başaran vardır, kaybeden de... O yüzdendir ki uzak duru bilge. Aşırısından, fazlasından, ölçüsüzlükten."

Kaynak: Destek Yayınları / "Binlerce Kilometrelik Bir Yolculuk Bile Tek Bir Adımla Başlar" Kitabı.


Yeni yazıda buluşmak dileğiyle. Sevgiler.

136 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör