• Altay

'Yargısız' İnfaz


“Benim adımı biliyorsun, hikayemi değil. Ne yaptığımı duymuşsundur ama benim yaşadıklarımı yaşamadın. Nerede olduğumu biliyorsun, ama nereye gittiğimi bilmiyorsun. Güldüğümü görüyorsun, ama ne acılar çektiğimi bilmiyorsun. O yüzden sakın beni yargılama.”
Bazen yanlış anlaşılmış ve bezgin hissederiz ve zaman zaman kendimize duyduğumuz saygı azalır. İnsanlardan bizim hakkımızda olumlu düşünmelerini, bizim için endişelenmelerini ve bizi kabullenmelerini isteriz hep. Bizi seven ve benzersiz kişiliğimize önem veren insanlara ihtiyaç duyarız.


Başkalarını yargılamak kadar kolay bir şey yoktur diye düşünüyorum bu hayatta. Tanıdığımız tanımadığımız insanları zihnimizin at gözlüğü ile bulandırırız.


Yanımızdan geçen erkeğin küpesine bakarız ve başlar zihin mekanizmamız değişik yaftalara. Erkek küpe mi takar değil mi :D Ama onun eğitim seviyesini düşünmeyiz görünüşüne göre toplumda bir konuma getiririz. O çok sevdiğin köpeğin hastalandığında götüreceğin veterinerin o yanından geçen insan olabileceği ihtimalini düşünmezsin mesela.


“Kendini beğenmiş çığlık, kendi dolabında gizli iskeletlerin seslerini saklamak için başkalarını yargılar.”

– John Mark GreenAma insanlar sizi yargıladıklarında hemen savunma mekanizmamız devreye girer. Yargılayışlarını yanlış bulur hatta nasihatler ederiz. Ya hu bir dakika, az önce sen başka insanı görünüşü yüzünden (sadece sana ters geldiği için) insafsız bir şekilde yargıladın.


Ben yargılamam diyen insana neredeyse rastlayamayız çünkü bu bilinçsiz şekilde hepimizin yaptığı bir durumdur. Çevremizdeki canlı cansız her nesne veya birey hakkında hükümlerimiz vardır. ‘Bu iyi, bu kötü.’ deriz. Peki bizi bu kalıplara sürükleyen nedir?


Bir insanı tanımak zorunda kalmadan onu bir kalıba sığdırmak daha kolaydır. Hayatta edindiğiniz tecrübeler sizin doğru olmayan yargılara sığınmanıza neden oluyor.


Diyelim ki eski arkadaşınız size çok kötü davrandı ve ilişkiniz hüsran ile sonuçlandı. Aylar, yıllar sonra dahi onun size yaptığı berbat davranışlar ve yüzü aklınıza geliyor. Ama hayat bu ve ilerleyen süreçte yeni birisi ile tanıştınız. Oturdunuz ve sohbet esnasında eski arkadaşınızın kullandığı kötü bir kelime veya davranışı sergiledi.


Bir saniye, duraksadın.