Zeigarnik Etkisi

Herkese Merhaba, bugünkü yazımda ilgimi çeken sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm, Zeigarnik Etkisi'nden bahsedeceğim.

Rus Psikolog BLUMA W. ZEİGARNİK tarafından geliştirilen Zeigarnik Etkisi'nin ilham kaynağı garsonlardır.


BLUMA ZEİGARNİK ve Arkadaşları Berlin'de bir rastorana gitti. Restorandaki bir garsonun siparişleri kağıda değil de aklına yazması dikkatlerini çekti. Garson servisi tamamlayana kadar aklına yazdığı her şeyi hatırlıyordu. ZEİGARNİK merak etti ve garsona bunu nasıl yaptığını sordu. Garson ise siparişleri aklına yazıp, yemekleri kişilere verdikten sonra bu mental notları aklından sildiğini söyledi. ZEİGARNİK bu olguyla ilgili araştırmalar ve deneyler yapmaya karar verdi.


Deney ve araştırmaların sonucunda yetişkinlerin kesintiye uğrayan görevler için bir çeşit bellek avantajına sahip olduğu sonucuna ulaştı.


ZEİGARNİK'e göre; bir göreve, işe başlayan kişi onu tamamlama ve bitirme ihtiyacı hissediyor, görev engellenirse zihin gergin durumda kalıyor ve bu da stres yaratarak tamamlanmamış görevin bellekte yer tutmasına sebep oluyor. Yani tamamlanmamış bir görev kesinti yaşadığı için zihinde sürekli prova ediliyor ve kalıcı oluyordu.


Zeigarnik Etkisi, günümüzde de kullanılmaktadır. Buna şöyle örnek verebiliriz; diziler en heyecanlı kısımlarında biter ki bir sonraki bölüm merak edilsin, izlensin ve olaylar akılda kalsın.


İnsan zihni yarım kalan işleri her zaman tamamlamak ister. Aksi taktirde huzursuzluk yaşanır. Verimlilik sağlamak için bir önceki görev mutlaka tamamlanmalıdır.


Kaynak: www.bilgipedia.com.tr


Yeni yazıda buluşmak dileğiyle. Sevgiler. Sağlıklı günler!


145 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör