Zeka Testleri

Herkese Merhaba, bugünkü yazımda zeka kavramından ve testlerinden bahsedeceğim.

Öncelikle Zeka Nedir? Bununla başlayalım. Herkesin kendince bir tanımı vardır. Ancak biz bilimsel tanım üzerinden gideceğiz. Zeka: insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümüdür.


İlk zeka testlerinin zekayı ölçtüğü düşünülmemişti.


İLK ZEKA TESTİ

1905'te Alfred Binet, Fransız hükümeti tarafından "geri zekalı" çocuklar için kurulan özel okullara uygun çocukları belirlemek için bir test geliştirmiştir. Bunu ölçmek için objektif bir yola ihtiyaçları vardı çünkü bu okullar ücretsiz yemek ve barınma sağlıyordu ve çocukların gerçekte yetenekli oldukları halde geri kalmış gibi davranmaları için hazırlanacaklarına dair bazı korkular vardı.


IQ FORMÜLÜ

Binet, zekanın gelişimsel olduğuna ve bu "geri zekalı" çocukların gelişiminin diğerlerinden daha uzun sürdüğüne inanıyordu. Çok sayıda çocuğu test etti ve farklı yaşlardaki çocuklar tarafından çözülebilen bir dizi problem ya da bulmaca geliştirdi. Bunu, herhangi bir çocuğun zihinsel yaşına dair bir ölçüm edinmek için kullandı. Sonra da bunu çocuğun gerçek yaşına böldü ve 100 ile çarptı. Elde edilen rakam çocuğun zeka katsayısı ya da IQ'su oluyordu.


SABİT BİR BECERİ DEĞİL

Binet, IQ'nun sabit bir zeka ölçümü değil, çocuğun gelişiminin anlık bir görüntüsü olduğunu kesin bir şekilde savunurdu.


IQ ölçümünün geçmişi son derece politiktir.


SOY ARITIMI

20. yüzyılın başında bir çok araştırmacı Binet'nin çalışmasından yararlandı ve kendi IQ testlerini geliştirdi. IQ'nun kalıtsal olduğunu savundular ve bunu soy arıtımı hareketiyle ilişkilendirdiler. Bu fikre dayalı testler açıkça kültürel önyargılara dayalı olsa da ABD'ye göçü kısıtlamak için kullanıldı.


"Yakın gelecekte zeka testleri bu yüksek düzeyde özürlülerden on binlercesini toplumun gözetimi ve koruması altına alınacaktır. Bu, nihayetinde geri zekalılığın yeniden üretiminin azalmasıyla ve muazzam miktarda suç, yoksulluk ve endüstriyel verimsizliğin ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanacaktır." - LOUİS TERMAN, 1916

Kaynak: Nova Yayınları - "BİR BAKIŞTA PSİKOLOJİ" Kitabı


Yeni yazıda buluşmak dileğiyle. Sevgiler. Sağlıklı günler!
136 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör